دانستنی‌های‌ سلامت

آخرین مقالات

۵ خرداد ۱۳۹۷
قطع قاعدگی - میترانیتا

قطع قاعدگی

اصطلاح پزشکی که برای قطع قاعدگی یا توقف عادت ماهانه استفاده می‏‌شود، آمنوره است. آمنوره زمانی اتفاق می‏‌افتد که عادت ماهانه در زنی که در سن باروری است قطع ‏شود.
۵ خرداد ۱۳۹۷
خونریزی غیرطبیعی قاعدگی - میترانیتا

خونریزی غیرطبیعی قاعدگی

خونریزی غیرطبیعی قاعدگی یا قاعدگی نامنظم با قاعدگی طبیعی متفاوت است. قاعدگی نامنظم اکثراً کوتاه‌‏تر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۶ روز است. اگر طول سیکل ماهیانه از ماهی به ماه دیگر متفاوت باشد، مثلاً یک دوره ۲۸ روزه، دوره دیگر ۴۰ روزه و دوره بعدی ۳۲ روزه باشد، قاعدگی نامنظم نامیده می‌‏شود.
۵ خرداد ۱۳۹۷
آمادگی برای اولین عادت ماهانه - میترانیتا

آمادگی برای اولین عادت ماهانه

شروع قاعدگی یک رویداد مهم در زندگی هر دختر است. خونریزی چند روز طول می‏‌کشد و حدوداً هر ماه اتفاق می‏‌افتد. برخی از دختران بعد از اولین عادت ماهانه و دیدن قطره خون خوشحال می‏‌شوند درحالی که برخی دیگر بعد از دیدن خون احساس سردر‏گمی و ترس می‏‌کنند.
۲ خرداد ۱۳۹۷
هورمون درمانی جایگزین - میترانیتا

هورمون درمانی جایگزین

هورمون درمانی جایگزین درمانی است که علائم یائسگی را بهبود می‌بخشد. این درمان هورمون‌هایی را که بعد از یائسگی در بدن زن‌ها ترشح نمی‌شوند، جایگزین می‌کند.
۲ خرداد ۱۳۹۷
اقدامات شخصی - میترانیتا

اقدامات شخصی در یائسگی

احساس افسردگی، اضطراب، نگرانی، نوسانات روحی، خستگی و کمبود انرژی از جمله علائم روحی دوران یائسگی هستند. با کمی تغییرات و اقدامات شخصی در یائسگی می‌توانید این علائم را کاهش دهید.
۲ خرداد ۱۳۹۷
تشخیص یائسگی - میترانیتا

تشخیص یائسگی

اگر زنی به مدت ۱۲ ماه، بدون داشتن دلیل پزشکی عادت ماهانه نشود، یائسه شده است. گاهی زن باید تحت معاینه پزشکی قرار بگیرد تا سایر دلایل پزشکی عقب افتادن قاعدگی بررسی شود.